Karın Germe

Karın germe nedir?
 

Karın germe doğumlardan sonra, hızlı kilo alıp verme sonucunda ya da anatomik olarak karın cildinde gevşeme, bombelik, sarkıklık, çatlaklar ve göbek deliğinin şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla yapılan operasyonlardır. Bu operasyonlar sonucunda karına sportif bir görünüm ve gerginlik kazandırmanın yanında hastanın sırt ve bel bölgesine de müdahale edilerek daha ince ve zarif bir vücut elde edilmeye çalışılır.
 

Karın germe ameliyatları genellikle ikiye ayrılabilir. Göbek deliğinin üstünde ve altında belirgin fazlalık ve bombeleşme mevcut ise tam Karın germe uygulanabilir. Ancak fazlalık ve bombelik sadece göbek deliğinin altında toplanmışsa mini Karın germe uygulanmalıdır.
 

Karın germe kimlere yapılır?
 

Bir veya birden fazla doğum yapmış veya fazla kilo alıp verme sonrası göbeğin üstünde ve altında fazlalık ve sarkıklığı olan, karın duvarında gevşeklik beliren, bel ve sırt alanlarında hafif – orta derecede yağlanma olan hastalar bu operasyon için uygun adaylardır.
 

Ameliyat öncesi neler yapılmalıdır?


Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

 

Ameliyat tekniği nasıldır?
 

Genel anestezi altında ameliyathane ortamında 2-4 saat arası sürebilen operasyonlardır. Operasyonun ilk aşamasında sırt, bel ve karın bölgesine liposuction uygulanır. Daha sonra sezeryan izinin olduğu alanda uzun bir kesi yapılır. Karın derisi orta hatta kasları ortaya koyabilecek şekilde bir tünel oluşturularak kaburgalara kadar kaldırılır. Fazla cilt dokusu çıkarılır, karın kasları sıkılaştırılır, karın cildi gerilir, bel oyuğu oluşturulur ve göbek deliği yeni yerine şekli düzeltilerek adapte edilir. Operasyonun sonunda göbek deliğinin iç kısmında ve iç çamaşırın içinde kalacak şekilde dikiş izleri bulunur. Hastaya korse giydirilerek operasyon tamamlanır.
 

Karın germe sonrası iyileşme süreci nasıldır?
 

Hastalar operasyondan sonra korsesi ve kirli kan birikimini önlemeye yarayan dren denilen hortumlarıyla birlikte özel bir pozisyonda yatağına alınır.  Bir ya da iki gece hastanede yatış gerekebilir. İlk bir hafta – on gün boyunca dikişlerde gerginlik olmaması için öne eğik pozisyonda yürüme önerilir. 10. gün sonunda hastalar dik yürüyebilirler. İlk üç hafta korsenin gece-gündüz kullanılması önerilir. Herhangi bir dikiş alınmasına gerek yoktur. Hastalar 10 gün sonra normal hayatlarına dönebilirler. İlk altı hafta karın kaslarını zorlayıcı hareketlerden kaçınılması önerilir. Mini Karın germe de iyileşme süreçleri daha kısadır. İkinci ayın sonunda ödemlerin çoğu azalır. Vücudun son şeklini alması 6 ay – 1 yılı bulabilir.