Vücut Estetiği
Geri Dön Geri Dön
Vücut Şekillendirme- Liposuction

Vücut Şekillendirme - Liposuction nedir?
 

Vücudun belirli bölgelerinde birikmiş olan yağların ince kanüller yardımıyla emilerek vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Aynı seansta alınan yağ dokusunun da gerekli bölgelere aktarılmasıyla vücut şekillendirme yapılabilir. Liposuction işlemi bir kilo verme operasyonundan ziyade vücut şekillendirme ameliyatıdır.
 

Vücut Şekillendirme - Liposuction kimlere yapılır?
 

Rejim ve spor sonrası dirençli ve bölgesel yağlanması olan, genç, cilt elastikiyeti iyi, aşırı cilt sarkıklığı olmayan hastalar bu operasyon için uygun adaylardır.
 

Ameliyat öncesi neler yapılmalıdır?
 

Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

 

Ameliyat tekniği nasıldır?
 

Lokal anestezi ve sedasyon denilen ağır sakinleştirici ilaçlar ile veya genel anestezi altında ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. İşaretlenmiş olan bölgelere ulaşılabilecek doğal kıvrım alanlarından 2-4 mm lik kesiler yapılır. Çalışılacak alana  özel kanamayı azaltıcı ve ağrıyı önleyici solüsyonlar verilir. Daha sonra yağların daha kolay parçalanması için lazer çubukla müdahale edilir. Lazerin yarattığı ısı enerjisi sayesinde  hem daha az kanama olur hem de iyileşme döneminde cilt daha fazla gerginlik kazanır. Ameliyatın 3. aşamasında da ince mm ‘lik  kanüller yardımıyla yağ hücreleri vücut dışına alınır. Vücut şekillendirme işlemi de eklenecekse alınan yağlar özel işlemlerden geçirilerek gerekli bölgelere transfer edilebilir. Ameliyat sonunda kesi yerleri ya açık bırakılır ya da birer basit dikiş atılarak kapatılır. Hastaya korse giydirilerek ameliyat sonlandırılır.

 

Vücut Şekillendirme - Liposuction sonrası iyileşme süreci nasıldır?
 

Ufak alanlarda çalışılmışsa aynı gün, daha geniş alanlarda çalışılıp daha yüksek hacimde yağ allınmışsa, bir gece hastanede yatış gerekebilir. İlk gün liposuction yapılan deliklerden sıvı sızması normaldir, hastalar 2 gün sonra banyo yapabilirler. İlk üç hafta korsenin gece-gündüz  kullanılması önerilir. Hafif morarma ve ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen ağrı olması normaldir. İkinci ayın sonunda ödemlerin çoğu azalır. Vücudun son şeklini alması 6 ay – 1 yılı bulabilir.