Burun Estetiği Neden İhtiyaçtır?

Burun Estetiği Neden İhtiyaçtır?

Estetik ve güzellik kavramları yıllarca değişip, gelişerek günümüzde ki halini almıştır. Yıllar öncesi ile şuan ki güzellik kavramları birbirinden çok farklıdır. Bir söz vardır “insan görünüş ile karşılanır fikir ve düşünceleriyle uğurlanır” diye işte tam bu yüzden kişilerin dış görünüşe bakıp bu şekilde itibar kazandıkları için toplumumuzda estetik ameliyatları popüler bir hale gelmiştir. Estetik operasyonlar günümüzde oldukça fazlalaşmıştır. Bir insanın yüzüne baktığımız da ilk dikkatimizi çeken bölge burundur. Burun estetiği kişilerin fazlaca tercih ettiği bir operasyondur. Kişilerin görünüşlerini etkileyen burunları değiştirirken yüz hatlarına uygun bir burun seçilmesi önemlidir. Özellikle teknolojini ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile hasta fotoğrafları üzerinde oynamalar yapılabilir. Bu şekilde yapılacak olan değişikliklerin kolayca belirlenmesi kaçınılmazdır. Bu sebepten dolayı burun estetiği her geçen gün popülaritesi artmaktadır.

Ciddi psikolojik sorunları olan kişiler burunlarını takıntı haline getirmiş olabilirler. Bu yüzden burun estetiği yaptırmak isteseler de doktorlar psikolojik sorunları devam ettiği sürece yapılmasını tavsiye etmezler. Burun estetiğin de yaş sınırlaması olmadığı gibi çok ileri olan yaşlar da hastalıklar için özellikle kalp, diyabet gibi rahatsızlıklar arttığı için burun estetiği doktorlar tarafından önerilmemiştir. On sekiz yaşını tamamlamış erkek ya da kız hastaların istedikleri zaman burunlarına estetik yaptırma hakkına sahiptirler. Reşit olma yaşının beklemesinin nedeni gelişimini tamamlanmış bir burun olması gerektiği içindir. İstedikleri buruna karar veremeyen kişiler ise genelde beğendikleri ünlülerin fotoğrafıyla doktora başvurup onların ki gibi bir burun istemeleri doktorların pek onay vermediği bir durumdur.

Kişiler burun ameliyatı operasyonların birkaç saatte tamamlayıp taburcu olma imkânına sahiptirler ama burun estetiği sonrasında yüzde morluklar, şişmeler ve ağrının az olması için dört beş saat kadar hiloterapi maskesi uygulanmaktadır. Sonrasında ise buzla tampon yapılması gerekir. Ameliyat sonrası en çok şişlik ilk iki gün görülmektedir. Operasyon da eğer silikon yaprakçıklar kullanılmışsa iki gün sonra çıkarılır. Doktorunuz tarafından verilen sprey ve kremin düzenli kullanılmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Burun üzerin de ki bant bir hafta sonra çıkarılabildiği gibi bir hafta sonrasında işinize gidebilmeniz de mümkün bir durumdur. Her insanın burun yapısı ve tipi farklı olduğu için operasyon sonrası uygulanacak olan burun masajı doktor tarafından gösterilmelidir. Kişiler de gözlük kullanımı varsa ameliyattan ancak bir ay sonrasında kullanmaları önerilir ama ağır bir gözlüğe sahiplerse ilk üç ay kullanmaları önerilmemektedir.