Estetik Ameliyatlar

Estetik Ameliyatlar

İnsanlar vücudunda beğenmedikleri yerlerini operasyonla rahatlıkla istedikleri gibi değiştirme imkânına sahiptirler. Estetik operasyonlar, özellikle yaşlanmakta olan ünlülerin yaptırmaları sonucu ülkemizde oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu operasyonlar sayesin de kişiler istedikleri şekilde gençleşebilmektedir. Gençleşmenin yanı sıra kişiler beğenmedikleri yerlerin de değiştirme imkânına sahiptirler. Örneğin; burnunuzda şekil bozukluğu var ve memnun değilsiniz operasyonla istediğiniz gibi değişiklik yaptırıp bu olumsuz durumdan kurtulmanız mümkündür. Ama bu değişimlerin iyi araştırılıp doğru bilgiler edinilerek hareket edilmesi önemlidir.

 

Her ameliyatta olduğu gibi Estetik ameliyatlarında da belli riskler vardır. Bu operasyonlar da amaç daha güzel bir görüntüye ulaşmak olduğu için riski en aza indirmek hedeflenmelidir. Operasyon geçirecek kişi hastaneye yatırıldıktan sonra işlemleri gerçekleşirken önce kanı alınır ve daha sonra yanına anestezi uzmanı gelir. Hastaya verilecek olan anestezi türünün belirlenmesi önemlidir. Öncelikle hastaların genel durumu incelenir ardından verilecek olan anestezi özel testlerle türü belirlenir böylelikle bu risk en aza indirilmiş olur. Yapılacak operasyon kişiye ayrıntılı olarak anlatılmalı, ne kadar süreceği, iyileşme süreci özetle her detaydan bahsedilmesi gerekir. Her ameliyatta kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonların olması gözlenebilir. Ama işin de uzman olan doktorlarla işlem yapılması bu tür risklerin azalmasını sağlayacaktır. Yapılan operasyonlardan sonra belli bir iyileşme süreci gözlenir. Yapılan estetik türüne göre iyileşme süreci de farklılık göstermektedir. En ağır ameliyatlar da bile hasta altı ile sekiz saat sonra yataktan kaldırılır. Birkaç gün de taburcu edilebilecek duruma getirilir. Günlük yaşamına tamamen dönmesi ise birkaç hafta sürerken, bazı özel aktiviteleri yapması daha uzun bir zaman dilimine yayılmaktadır.

Sağlık bakanlığının onay vermiş olduğu merkezler de yapılması ön görülen Estetik ameliyatları, estetik ameliyatları konusunda cerrahi eğitim almış ve sağlık bakanlığı tarafından diploması onaylanmış doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Günümüz de yapılan fazlaca estetik operasyon vardı. Burun estetiği, yüz gençleştirme, meme büyütme ya da küçültme estetiği, karın germe, botox gibi daha sayabileceğimiz fazlaca operasyon çeşidi vardır. Özellikle şuan günümüz de moda olan bekârlığa veda diye adlandırılan evlenecek olan genç bayanların rahatsız oldukları bölge için estetik yaptırıp düğünlerin de daha güzel görünme şansını elde etmişlerdir. Bu operasyonları yaptırmanın yanında operasyon sonun da ödenen maddi bir bedel vardır. İşin maddi kısmı da yaptırılan operasyona göre, doktora göre ve kullanılan hastaneye göre farklılıklar gösterebilmektedir.