Estetik Ve Güzellik

Estetik Ve Güzellik

Bazen vücudumuzdaki birçok bölgeden memnun olmadığımız anlar olmaktadır. Bu bölümlerimiz ya sarkmalar ya da zamanla oluşan deformasyonlardır. Bu konudaki estetik rahatsızlığımızı estetik cerrahları ile çözmekteyiz. Estetik cerrahi aslında plastik cerrahinin bir alt dalıdır. Vücudumuzun estetik olarak oluşan deformasyonlar ve sorunlardan kaynaklanan görüntü bozukluklarını düzeltme operasyonları ile estetik cerrahı bilim daldı ilgilenir. Bu alanda oluşan normal tıbbi problemlerden dolayı oluşan problemlerden çok genellikle oluşan estetik sorunlarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Sağlık konusunda oluşan sorunlardan çok dış güzelliğimizle ilgilenmemizden dolayı halkımız genel olarak estetik cerrahlarına başvuruda bulunmaktadır. Bu konudaki genel başvuruların odaklı başvurusu medyadan kaynaklı olmaktadır. Plastik cerrahi ya da estetik cerrahi konusunda halk açısından estetik cerrahi olarak bilinmektedir. Bu yanlış olgu aslında plastik cerrahların onarım işleri yapmaktadır. Bölgesel olan hataları ve düzeltmeleri yapmaktadır.

 Bu konuda eğitimlerini tamamlarken tüm plastik cerrahları aslında estetik cerrahi konusunda da eğitim almaktadırlar. Aldıkları eğitim sonunda yasalarımızda bulunan kurallara göre bu estetik operasyonları yapmakla sorumlu tek kişilerdir. Hastaların ve estetik yaptırmak isteyen kişilerin operasyonlarını gerçekleştirecek olan doktorların uzu bir deneyim sürecinden geçmiş olmaları gerekmektedir. Bu deneyimi kimi zaman eğitim ile kimi zaman ise müdahale sayısının oranları ile sağlamaktadır. Deneyimsiz ve eğitimsiz personelin yapacağı bir hata kişinin ömür boyu mağdur kalmasına sebep olabilir. Yapılan operasyonlarda genellikle uzman doktorun el becerilerine bağlı olarak yapılan bir ameliyattır.

 

Bu ameliyatlarda estetik yeteneğe sahip olmayan uzmanlar her şekilde hastalarını hüsrana uğratabilirler. Plastik cerrahide yapılan işlemler her zaman estetik amaçlı düzeltmeler olmayabilir. Bunun yanında doktorların ve uzmanların almış oldukları eğitim dâhilinde tedavi olarak ta hizmet vermektedirler. Şişmanlık konusunda ve yapısal bozukluklardan dolayı hastaların kendileri ile olan problemlerinin yanında sağlık açısından da birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu konudaki tedavileri ise vücuda bulunan fazla yağların alınması ile eski formuna ulaşmasının yanına birde kişi sağlığına kavuşmuş olur. Şeker hastalarını karın bölgesinden enjekte ederek kullandıkları ilaçları zaman içerisinde göğüslerinin büyümesine neden olabilmektedir.