Güzelliğin Sırrı Estetikte

Güzelliğin Sırrı Estetikte

Kişilerin bazen yüzlerinde ve vücutlarının birçok bölgesinde göze hoş hitap etmeyen bölgelerinde küçük estetik operasyonlar yaşarlar. Bu bölgeler genellikle plastik cerrahi uzmanları müdahale ederler. Bu müdahale sonucunda yapılan estetik plastik cerrahinin bir alt dalıdır. Vücudumuza uyguladığımız estetik sorunlu bölgelerimizin ve hoş olmayan alanlarımızın daha güzel ve kozmetiğini tekrar kazanmak için yapılan müdahaledir.

Estetiğin uygulandığı alanda genel bir hastalık rahatsızlığından çok görselliği etkileyen ve kişiyi rahatsız eden bir yapısal problem bulunmaktadır. Bu günlerde insanlar artık kendi güzelliğini beğenmeyip bu tür estetik ameliyatları ile kendilerince sorunlu olan bölgelerini düzeltmek için plastik cerrahlarına gitmektedirler. Plastik cerrahlar bu konuda daha eğitimli ve sadece doku onarımı ile ilgilendikleri için halk gözünde estetik cerrahi olarak bilinmektedirler. Aslında plastik cerrahlar kendi kliniklerinde en çok yapmış oldukları operasyonlar dokulardaki onarım işlemleri ile ilgilenmektedirler. Öyle ki uzmanlık eğitimlerini alan plastik cerrahi doktorları aynı zamanda estetik cerrahi eğitimini de almaktadırlar. Resmi olarak yapılan bu işlemler ve eğitimler sırasındaestetik cerrahi konusunda uygulama alanı olarak tek yetkili hekimler plastik cerrahlarıdır.

 

Yapılacak olan estetik ameliyatlarında kendimizi işinin ehli doktorlara bırakmamız gerekmektedir. İşinde uzman olanlar ancak uzun yıllar boyunca bu konuda tecrübe sahibi olmuş doktorlardır. Yapılan bu operasyonlarda sadece cerrahi bilginin ve yeteneğin yanında ayrıca usta ellere ve özel yeteneklere sahip olması gereken doktorlar olmalıdırlar. Tecrübesiz bir doktorun ya da uzmanın yapacağı hata ömür boyu kalacak bir ize sebep olabilir. Yapılan operasyonlar sonucunda sadece estetik problemler çözülmeyeceği gibi aynı zamanda tıbbi tedavide de plastik cerrahi ilgilenmektedir. Örnek vermek gerekirse aşırı şişman vücutların yağ endeksinin normale döndürmek amaçlı yapılan işlemler ve hastalık ya da doğal sebeplerden dolayı aşırı büyümüş olan iri memelerin tedavisi için yine estetik cerrahi yardımımıza koşmaktadır. Erkeklerde de oluşan ve yağlardan dolayı göğüs yapısının bozulması sonucu bu estetikler yapılmaktadır. Ülkemizde bu yüzden meme büyültme ve küçültme operasyonları çok sıklıkla yapılmaktadır. Vücut ve psikolojik sağlığımız için bu operasyonları yaptırmak bir tedavidir.