Jinekomasti

1
1
Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde olmaması gereken kadınsı bir şekilde meme büyümesidir. Hormon bozukluğu, bazı ilaçların yan etkileri ve herhangi bir neden bulunamadığı durumlarda oluşabilir. Bebeklik dönemi, ergenlik ve yaşlılıkta hormonal dengede değişim sonucu geçici fizyolojik jinekomasti görülebilir.
 
Alta yatan herhangi bir sebep bulunmayan, genellikle ergenliğini tamamlamış ve 1 yıldır mevcut şikayetlerinde gerileme olmayan kişilere uygulanır.
 
Tüm estetik cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasında bırakılmalıdır. Aspirin, kan sulandırıcı vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli kullanılan başka ilaçlar veya vitamin hapları varsa mutlaka 1 hafta öncesinden bırakılmalıdır. Bunların dışında farklı bir durum var ise yine hasta doktoruna bilgi vermelidir.
 
Genel anestezi ile 1-2 saat süren bir operasyondur. Memelerde sadece yağ birikimi veya meme bezi dokusu da bulunabilir. Eğer sadece yağ birikimi varsa meme altına yapılan 0,5 cm'lik kesiler ile liposuction yöntemi uygulanır. Eğer meme bezi dokusu da mevcut ise meme başının altından yapılan 1 cm'lik kesiler ile bu bezler çıkartılır. Ameliyat sonrasında bu bölgeleri destekleyici korse kullanımı önerilir.
 
Hastalar ertesi gün taburcu edilir. Destekleyici korse takılır ve en az 3 hafta gece ve gündüz kullanılmalıdır. 2. günden sonra banyo yapılabilir. 3. günün sonunda hasta normal yaşantısına dönebilir. Bazı alanlarda şişlik ve morluklar oluşabilir. 3 hafta içerisinde bu şikayetler azalır. İlk 1,5 ay kollarını zorlayıcı spor hareketlerinden kaçınmalıdırlar.

Sizi Arayalım ?