Kepçe Kulak Estetiği

1
1
Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak, kulak kepçesinin kafadan ayrı olması ve kepçe üzerindeki katlantıların düzleşmesi sonucu oluşur. Yapılan ameliyat ile bu deformitelerin düzeltilmesi amaçlanır.
 
Kulağında kepçelik olan veya kulak şeklinden rahatsız olan insanlara yapılır. Genellikle okula başlamadan önce, 5-6 yaşlarında yapılması önerilir. Böylece çocukların okulda arkadaşları tarafından alay edilmesinin önüne geçilip psikolojik ve sosyal bir travma önlenmiş olur. Ancak bu zamanlarda ameliyat olamamış kişilere ileriki yaşlarda da yapılabilir.
 
Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Asprin vb. Ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir.
 
Deformitenin ağırlığına göre farklı teknikler kullanılır. Genellikle lokal anestezi ve sedasyon denilen sakinleştirici ilaçlar kullanılır. Çocuk hastalarda genel anestezi tercih edilebilir. Kulağın kafa ile olan açısı düzgün ama katlantıların da silikleşme varsa sadece iple kesi yapılmadan kulak yatırılabilir. Daha ağır durumlarda kulak arkasından yapılan ve kıvrıma gizlenen 3 cm'lik bir kesi ile kulağın kafa ile yaptığı açı değiştirilir, kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilir.
 
Ameliyattan sonra aynı gün taburcu olunabilir. Pansuman 2. günde açılır ve hastaların 3 hafta tenisçi bandı kullanmaları önerilir.

Sizi Arayalım ?