Meme Büyütme

1
1
Meme Büyütme

Estetik ameliyatlar arasında en popülerlerinden biri olan meme büyütme ameliyatları, oluşan çeşitli deformasyonlar nedeniyle ya da küçük göğse sahip olan kadınlar tarafından oldukça rağbet gören ameliyatlardan biridir.  
 
Kilo alıp verme, gebelik ve emzirme sonrası oluşabilecek sarkma ya da hacim kaybını düzeltmek amacıyla da meme kaldırma ve toplama operasyonları yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra küçük göğüslü kadınlarda ve çeşitli nedenlerle memeyi yeni baştan oluşturma gerekliliği durumunda, meme büyütme ameliyatı uygulanmaktadır.
 
Meme büyütme operasyonlarında genellikle iki yöntem kullanılmaktadır. Operasyonu yaptıracak kişide, bölgesel olarak yeterli yağ dokusu bulunuyorsa bu kısımdan liposuction yöntemiyle alınacak olan fazla yağlar, göğüslerde yeterli dolgunluğun sağlanması amacıyla memelere yerleştirilebilecektir.
 
Protez yoluyla meme büyütme operasyonlarında, göğse yerleştirilecek silikonlarla istenen dolgunluk sağlanarak, meme istenen boyutlara getirilecektir. Protezlerin FDA tarafından zararsızlığı kanıtlanmış, fakat  şu anki bulgulara göre kanser gibi herhangi bir hastalığa neden olabilecek bir yapıda olmadığı henüz ispat edilememiştir. Meme başından ya da göğüs altından meme başına  kadar dikine atılan bir kesi ile meme bezinin ya da göğüs kasının altına istenen boyutta silikon protez yerleştirilecektir. Doktorunuzla vücut ölçünüze orantılı bir yapıda belirleyeceğiniz protezlerle göğüslerinizde herhangi bir estetik operasyon olduğu anlaşılamayacaktır. Zamanla kızarık olan dikiş izleri, silinmeye başlayacak ve belirsiz hale gelecektir.
 
Ülkemizde kadınların en büyük sıkıntılarından biri de büyük meme nedeniyle oluşan sağlık sorunlarıdır. Büyük meme, görsel olarak kişiyi rahatsız etmesinin yanı sıra sırtta ağrılara ve sıcak havalarda memelerde görülebilecek pişiklere sebep olabilmektedir. Meme küçültme ameliyatlarıyla göğüsten belli bir miktar doku alınır ve doktorunuz tarafından gerekli görüldüğü taktirde meme toparlanarak, fazla deri çıkarılabilmektedir.
 
Yaklaşık bir saat sürecek meme büyütme ameliyatı sonrası belirli bir süre kol egzersizi yapmamanız istenebilecektir. Memenin şekil alması için bir süre sporcu sutyeni takılabilir. İleriki yıllarda  yaşlanmaya yada kilo alıp veremeye bağlı olarak görülebilecek sarkma, deri ve dokuların gevşemesi gibi durumlar baş gösterdiğinde  meme protezlerinin değişmesi gerekebilecektir.
 
Geçireceğiniz meme büyütme operasyonunda tatsız sonuçlarla karşılaşmamak ve sağlığınıza zararlı uygulamalar yapılmaması için güveneceğiniz bir plastik cerraha bu operasyonu yaptırmanız gerekmektedir. Meme büyütme ve küçültme operasyonlarında beklenti ve isteklerinizi alanındaki uzman doktorunuz ile konuşarak, operasyonun gerekliliğine karar verebilirsiniz.
 

Sizi Arayalım ?