Meme Küçültme Ameliyatı

1
1
Meme Küçültme Ameliyatı

Hastada sırt ağrılarına, meme aralarında pişiğe neden olabilecek kadar büyük memelerin ya da yaşa bağlı olarak sarkma oluşan memelerin dikleştirilip ve küçültülerek yeniden şekil verilmesi işlemine meme küçültme ameliyatları demekteyiz.

İki, üç saat sürecek operasyonda, genellikle meme başının etrafı ve aşağıya doğru açılacak kesilerden içeri girilerek fazla meme dokusu ve sarkık cilt dışarıya çıkarılır. Memenin kalan kısmı yeniden şekillendirilerek ameliyat nihayetlendirilir. Meme küçültme operasyonlarında ameliyat izi iki ay sonra silikleşmeye başlarken bir yıl sonunda çok az fark edilir bir iz kalacaktır.

Hastanın bir gece hastanede istirahat etmesi gerekmektedir. Hastane çıkışında hastaya takılacak destekleyici sütyenin üç hafta boyunca çıkarılmaması tavsiye edilmektedir. Bir hafta sonra normal hayatına dönecek hastanın bir, iki hafta boyunca spor yaparken dikkat etmesi gerekmektedir. Büyük meme nedeniyle postür bozukluğu çeken hastalarda ikinci günün sonunda düzelme görülmektedir. Memelerde görülen ödemler iki ayın sonunda geçerek, normal görünüm sağlanır.

Anne olmak isteyen hastaların, bebeklerini emzirmeleri için ameliyat herhangi bir sorun teşkil etmese de, süt bezlerinin bir kısmının operasyon sırasında çıkarıldığı göz önünde tutulmalıdır. Ameliyattan sonra kilo alıp verme ve gebelik neticesinde memelerde tekrar şekil bozuklukları görülebilir.

Sizi Arayalım ?