Yüz Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Yüz Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Günümüzde kişilerin yaşlanmalara karşı otuzlu yaşlarda kırışıklık kremlerine başladıklarını görürüz. Yaşlanmayı önlemeyi değil sadece geciktiren bu kremler kullanılsa da yıllar sonrasın da kaçınılmaz olan sona yaklaşmaya başlayacaktır. Bu da ciltte oluşan kırışıklıklar ve sarkmalardır. İşte kişiler bu durumda Yüz estetiği ne başvurarak yaşlarından daha genç bir görünüme sahip olmayı hedeflemektedir. Kişiler etraflarından estetik ameliyatları için pek çok duyum alırlar. Sanıldığını aksine yüz estetik ameliyatlarından sonra yüzde hafif şişlikler ve ağrılar gözlenebilmektedir. Ama morluklara rastlanmamaktadır. Ameliyat sonrasında ki gün hasta taburcu edilmesi mümkündür ve onu takip eden günlerde tekrar konsültasyon yapılır ve pansumanlar açılır. Dikişlerin de on gün sonra alınmasıyla kişi sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Operasyondan sonra şişliklerin tamamen inmesi ve istenilen sonucun görülmesi için üç ile altı ay kadar beklenmesi gerekebilir.

Tüm dokular da zamanla bir sönme meydana gelir buna da yaşlanma denmektedir. Gençleştirmenin bilimsel yöntemlerle kök hücreler potansiyeli açığa çıkarılmıştır. Verilen yağlarla yüzdeki şişkinlik engellenemediği gibi kök hücreden zengin yağ hücresi enjeksiyonları için doğru değildir. Bu teknikle yüksek bir kalıcılık ortaya çıkarılabildiği gibi etkisi 5-7 yıl sürdüğü gözlenmiştir. Pek çok yöntemle gerçekleştirilen Yüz estetiği deri elastik bağ dokusundan oluştuğu için gerginliğe karşı gevşemesi daha kolay bir tabakadır. Uygun bir hastane de genel anestezi yada lokal anestezi altında yapılabilen bir işlemdir. Ameliyat sonrasın da sargıların çıkarılmasından sonra birkaç hafta gibi kısa bir süre de yüz hatları belirginleşmeye başlamaktadır. Bu yüz estetiği farklı farklı yöntemlerle yapılabilir. Endoskopik orta yüz germe, klasik yüz germe, altın iğne gibi yöntemler bulunmaktadır.

 

Estetik orta yüz germe operasyonu yanakların sarkıklığını gidermeye yönelik ve yanak derisini germeye yönelik gerçekleştirilmektedir. Yüz estetiğin de içermiş olduğu kaslar, yağ tabakası, deri ile birlikte sarkmalar gözlenebilir. Bu işlem deriye girilerek yapıldığında geçici çözüm oluşturulur. Yanak kaslarının, üzerinde ki yağ tabakası ve kılıfı ile birlikte yukarıya doğru gerdirilir. Böylece yanak dokularının gençlik görünümü kazandırılır ve deri üzerini örten derinin fazlalıkları alınır ve gerginleştirilir. Klasik yüz ameliyatı ise radyofrekans, lazer ve yoğun ışık, mesolift, yağ enjeksiyonları gibi pek çok yöntem kullanılmaktadır. Altın iğne dediğimiz yöntem ise yaşlılık izlerinin tedavisin de genelde etkili ve büyük farklar yaratan bir yöntem olmuştur. Ameliyat gerektirmeden uygulanan iğne yöntemi yaşlılık izlerini büyük ölçü de yok etmek mümkündür.